12 września 2013
W Warszawie, przed Kościelną Komisją Egzaminacyjną pod przewodnictwem zwierzchnika Kościoła bp. Jerzego Samca, odbyły przepisane prawem egzaminy kościelne.
Do egzaminu pro venia concionandi czyli etapu dopuszczenia do ordynacji minister Verbi Divini (sługi Słowa Bożego) przystąpili: Marcin Rayss – praktykant parafii w Sopocie oraz Łukasz Zieliński – praktykant parafii w Kłodzku.
Po zatwierdzeniu wyników egzaminu i weryfikacji pastoralnej kandydaci mogą być ordynowani na duchownych w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce.
Ewangelicki duchowny otrzymuje urząd posługiwania Słowa i Sakramentów (ministerium docendi evangelium et porrigendi sacramenta). O urzędzie tym mówi Konfesja Augsburska: „O urzędzie kościelnym naucza się, iż nikt w Kościele nie powinien publicznie nauczać ani wygłaszać kazań, ani udzielać Sakramentów, jeżeli nie został we właściwy sposób powołany”
Kościół Ewangelicko – Augsburski w Polsce uznaje jeden urząd duchowny, który posiada trzy posługi o nazwach: Biskup – greckie „episkopos” (nadzorca), Prezbiter (Ksiądz) – greckie „presbyteros” (starszy) i Diakon – greckie „diaconos” (sługa, służebnica). Z ustanowienia Bożego Kościół powołuje do każdej z trzech posług urzędu duchownego przez osobną ordynację.
Do egzaminu kościelnego pro ministerio przystąpili i otrzymali uprawnienia proboszcza-administratora dwaj duchowni Kościoła.
Pozytywny wynik egzaminu uzyskali: ks. Karol Niedoba – wikariusz warszawskiej parafii Św. Trójcy oraz ks. Krzysztof Śledziński – wikariusz parafii w Wiśle.
Do egzaminu pro ministerio zgłaszają się duchowni Kościoła po trzech latach od ordynacji. Egzamin kościelny pro ministerio składa się z części pisemnej i ustnej. Na egzamin pisemny składa się kazanie (egzegeza, medytacja, kazanie) oraz katecheza. Egzamin ustny obejmuje wiedzę z zakresu biblistyki, homiletyki, katechetyki, duszpasterstwa, liturgiki oraz administracji i prawa kościelnego.
Duchowny, który uzyskał pozytywny wynik egzaminu zyskuje prawa do pełnienia samodzielnej funkcji proboszcza-administratora parafii. Proboszcz-administrator jest kierowany do parafii decyzją władz zwierzchnich Kościoła. Po pięciu latach od dnia ordynacji duchowny zyskuje prawa do ubiegania się o stanowisko proboszcza i kandydowania w wyborach organizowanych przez parafie Kościoła.