25 kwietnia 2012
Odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Synodalnej XIII Synodu Kościoła. Rada Synodalna zajmowała się mi. podsumowaniem pierwszej sesji Synodu oraz powołała swoich przedstawicieli do Kolegium Komisji Historycznej Kościoła.
Radcy Rady Synodalnej: Marek Cieślar, Maria Czudek, ks. Edwin Pech oraz ks. Marek Jerzy Uglorz wraz z Prezesem Synodu ks. Grzegorzem Giemzą spotkali się na posiedzeniu w ewangelickiej parafii w Gliwicach.
Rada Synodalna powołała ks. Edwina Pecha i ks. Marka Jerzego Uglorza jako swoich przedstawicieli do Kolegium Komisji Historycznej Kościoła.
Komisja Historyczna Kościoła powołana została przez Radę Synodalną Kościoła w 2007 roku w celu zbadania zasobów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej oraz archiwów wewnątrzkościelnych, dotyczących inwigilacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przez organa bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990. Organem nadzorującym i koordynującym pracę Komisji Historycznej jest Kolegium Komisji, które ustala priorytety jej działalności oraz przyjmuje sprawozdania Przewodniczącego Komisji Historycznej.
Na zaproszenie Rady Synodalnej – ks. Marcin Brzóska, przewodniczący komitetu obchodów 500-lecia Reformacji – przedstawił plany i koncepcje uroczystości Dekady Reformacji do roku 2017.
Dekada Reformacji jest międzynarodowym projektem społeczno-religijnym, którego celem jest popularyzowanie historii i dziedzictwa Reformacji zapoczątkowanej przez ks. dr. Marcina Lutra, reformatora Kościoła. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce, jako pierwszy Kościół poza granicami Niemiec, włączył się w Dekadę Reformacji, chcąc przybliżyć Polakom – bez względu na wyznanie – duchowy i społeczny dorobek reformacji luterańskiej w Polsce i na całym świecie. Dekada rozpoczyna przygotowania do ogólnoświatowych obchodów 500-lecia Reformacji w roku 2017.
Następne posiedzenie Rady Synodalnej planowane jest na dzień 13 czerwca br. w siedzibie gliwickiej parafii ewangelickiej.