7 grudnia 2015
W wielu krajach europejskich przyjmuje się uchodźców i pomaga ludziom w potrzebie. Jest mi wstyd, że w Polsce jest z tym problem – powiedział na dorocznej konferencji komisji i oddziałów regionalnych Polskiej Rady Ekumenicznej wiceprezes Rady bp Jerzy Samiec.
Konferencja odbyła się 7 grudnia 2015 roku, w Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz, komisji i oddziałów regionalnych Polskiej Rady Ekumenicznej. Podczas spotkania omawiano kryzys uchodźczy w Europie, a także działalność ekumeniczną w Polsce.
W pierwszej części spotkania jego uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu ks. prof. Waldemara Cisło z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego na temat kryzysu uchodźczego i sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Teolog krytykował upolitycznienie kryzysu uchodźczego w kampaniach wyborczych w Polsce. – Pierwszą ofiarą terroryzmu i tego dramatu, który się odbywa, jest sam islam, gdyż jest postrzegany jako religia terrorystów – mówił.
W drugiej części konferencji rozmawiano o życiu ekumenicznym w Polsce – zarówno na szczeblu ogólnopolskim, jak i lokalnym. O działalności biura Polskiej Rady Ekumenicznej mówił jego dyrektor ks. dr Ireneusz Lukas.
Odniósł się do sprawy wystąpienia warszawskiego zboru baptystycznego z udziału w Warszawskim Oddziale PRE. – Złożono również wniosek o wystąpienie całego Kościoła Chrześcijan Baptystów z Polskiej Rady Ekumenicznej. Krajowa Konferencja Kościoła głosowała w tej sprawie – 80 proc. głosów było przeciw – powiedział dyrektor PRE.
O wydarzeniach na gruncie lokalnym opowiadali przedstawiciele oddziałów regionalnych PRE. Bp Paweł Anweiler, przwodniczący oddziału śląskiego PRE, wspomniał o udziale w Dniu Judaizmu, obchodzonym w Kościele Rzymskokatolickim tuż przed rozpoczęciem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. – Jako Polska Rada Ekumeniczna powinniśmy rozważyć uczestnictwo w Dniu Judaizmu i Dniu Islamu – powiedział ks. Ireneusz Lukas.
Podczas konferencji zaprezentowano również działalność komisji PRE. Elżbieta Byrtek z komisji wychowania chrześcijańskiego mówiła m.in. o dyskusji na temat miejsca nauczania religii w szkole związanej z inicjatywą „Świecka szkoła”.
Na koniec konferencji głos zabrała dyrektor generalna Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzata Platajs. Przypomniała, że w przyszłym roku Towarzystwo będzie obchodzić 200-lecie swojej działalności w Polsce. – Proszę o modlitwę i włączenie tego jubileuszu w inicjatywy oddziałów regionalnych Polskiej Rady Ekumenicznej – powiedziała.
źródło: pre.pl