22 kwietnia 2025
Parafianie rozpoczęli zbieranie pieniędzy dla najstarszego funduszu pomocowego w Kościele ewangelickim.

Wpłacanie przez wiernych całego Kościoła ewangelickiego na świecie środków finansowych na bratnią pomoc odbywa się od ponad 150 lat i jest jedną z ewangelickich tradycji.
Zbiórka ofiar na Bratnią Pomoc im. Gustawa Adolfa trwa od Świąt Wielkanocy do Świąt Zesłania Ducha Świętego.
W roku 2024 wierni zebrali blisko 400 tysięcy zł. Zebrane fundusze wspomogły m.in. remonty plebani w Bytomiu, Jastrzębiu – Zdroju, Wołczynie, Słupsku i Piotrkowie Tryb. oraz kościołów i kaplic w Częstochowie, Kluczborku, Hołdunowie, Skoczowie, Giżycku, Pasymiu, Ostródzie (kaplica w Łęgutach), Kielcach i w Lubaniu.
Geneza święta Bratniej Pomocy sięga XVII wieku. Wówczas to szwedzki król, Gustaw Adolf pośpieszył ewangelikom z pomocą w wojnie z obozem katolickim, wywalczając im wolność religijną, choć sam zginął w bitwie pod Lutzen koło Lipska w dniu 16 września 1632r.
W dwusetną rocznicę tej bitwy postanowiono na miejscu walki ufundować królowi pomnik. Nazbierano tyle pieniędzy, że jeszcze pewna część pozostała po zapłaceniu wszystkich rachunków związanych z postawieniem pomnika. Wtedy to lipski duchowny, ks. prof. Grossman podjął testament króla Gustawa Adolfa, aby wspomóc tymi pieniędzmi ewangelicką diasporę.
W ten sposób powstała Fundacja pod nazwą Związek Gustawa Adolfa, który obecnie w Lipsku funkcjonuje pod nazwą Dzieła Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk), a w Polsce – Bratnia Pomoc imienia Gustawa Adolfa.
W Polsce, prezesem Bratniej Pomocy im. Gustaw Adolfa jest ks. Henryk Reske z parafii w Orzeszu na Górnym Śląsku.