5 kwietnia 2013
Chrystus zmartwychwstał! – oznajmił na rozpoczęcie nabożeństwa w ewangelickim kościele Św. Trójcy w Warszawie ks. prob. Piotr Gaś. Prawdziwie zmartwychwstał – odpowiedzieli członkowie Synodu Kościoła na inauguracji wiosennej sesji Synodu, najwyższej władzy Kościoła.
W kazaniu zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, mocno akcentował konieczność integralnego traktowania chrześcijańskiego życia: zgodności tego, co mówimy, z tym, jak postępujemy. Łatwo nam powiedzieć: Jezus jest moim Panem, bo to niewiele kosztuje, ale przychodzi nam to wiele trudniej kiedy trzeba podjąć ważną decyzję, stanąć naprzeciw problemów we wspólnocie Kościoła, w pracy, w rodzinie – zauważył zwierzchnik polskich luteran.
Bp Samiec stwierdził, że mamy problemy z „wkorzenieniem w Chrystusa”, o którym mówił św. Paweł. Dotyczy to także duchownych, kaznodziejów, wygłaszających wielkie słowa, które jednak są bezradne wobec brutalnej rzeczywistości. Nawet jednak, gdy jest rozdźwięk między tym, co głosimy i jak postępujemy, mamy słowa w Nowym Testamencie, które przynoszą nam nadzieję. Brzmią one: „Jeśli wyznajemy grzechy swoje, wierny jest Bóg i sprawiedliwy i odpuści nam grzechy, i oczyści nas od wszelkiej nieprawości” (1 J 1,9). „Tylko w łasce Chrystusa jest nasza nadzieja” – zakończył bp Samiec.
W nabożeństwie uczestniczyli duchowni i świeccy członkowie Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP z jego prezesem, ks. Grzegorzem Giemzą, oraz wszyscy biskupi diecezjalni: Paweł Anweiler, Rudolf Bażanowski, Ryszard Bogusz, Jan Cieślar, Marcin Hintz i Tadeusz Szurman.
Następnie, w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej 21, rozpoczęły się obrady 3. sesji XIII Synodu Kościoła. W roku 2013, wiosenna sesja sprawozdawcza Synodu odbywa się w dniach od 5 do 7 kwietnia.
Na początku obrad ks. Grzegorz Giemza złożył w imieniu całego Synodu życzenia Bożego błogosławieństwa zwierzchnikowi Kościoła bp. Jerzemu Samcowi z okazji 50. rocznicy urodzin.
Odczytano także list ministra Michała Boniego skierowany do zwierzchnika Kościoła w związku z rozpoczęciem obrad Synodu. Minister Boni podziękował „za dotychczasową cenną i konstruktywną współpracę w trakcie konsultacji społecznych projektu założeń ustawy mającej wprowadzić zmiany w zasadach finansowania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne osób duchownych.” Minister złożył również wyrazy najwyższego uznania dla członków Synodu za działalność Kościoła o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i charytatywno-opiekuńczym.”
Był to pierwszy w historii list ministra Rządu RP skierowany do synodałów w związku z rozpoczęciem sesji Synodu.
W swoim sprawozdaniu bp Jerzy Samiec przedstawił najważniejsze zagadnienia z życia Kościoła. Przypomniał o odpowiedzialności Biskupa Kościoła za jedność w Kościele oraz pielęgnowanie wspólnoty wśród Księży i wiernych.
W związku z toczącą się obecnie dyskusją Biskup przypomniał historię i zasady lustracji w Kościele luterańskim, która rozpoczęła w 2007 roku. W tym kontekście Biskup Kościoła przeprosił wszystkie osoby i gremia, które zostały niesprawiedliwie potraktowane w mediach, książkach czy internecie. Podkreślił, że jest to szczególnie bolesne i niegodne, gdy czynią to współwyznawcy. „Chcę przeprosić wiernych za szerzenie zgorszenia poprzez niektóre agresywne zachowania, chcę przeprosić wszystkich tych, którzy czują się dotknięci i zgorszeni treściami wypisywanymi na stronach i forach internetowych.” zakończył bp Samiec.
W głosowaniu nad przyjęciem sprawozdania Biskupa uczestniczyło 60 synodałów. Sprawozdanie zostało przyjęte jednogłośnie. Pełny tekst sprawozdania tutaj.
Synod jest najwyższą władzą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego) w Polsce.
W jego kompetencjach jest uchwalanie praw kościelnych, sprawowanie pieczy nad zachowaniem czystości nauki w Kościele, wybór biskupa Kościoła oraz Konsystorza i Rady Synodalnej, która stanowi prezydium Synodu i reprezentuje go pomiędzy sesjami.