30 maja 2024
W tym roku Święto Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa odbyło się w Hołdunowie. Wierni zebrali blisko 400 tys. złotych na pomoc parafiom w potrzebie. Wybrano także nowy zarząd BPGA.
W zjeździe wziął udział m.in. zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, prezes Synodu ks. Adam Malina, bp Paweł Hause oraz przedstawiciele Konsystorza.
Prowadzący obrady Prezes Zarządu BPGA, bp Marcin Makula, poinformował delegatów o najważniejszych faktach z działalności BPGA minionym okresie. Następnie przedstawiono wyniki zbiórki. W sumie, we wszystkich parafiach zebrano blisko 400 tys. zł, co stanowi wzrost w porównaniu do roku ubiegłego.
Druga część zjazdu była związana z wyborami zarządu Bratniej Pomocy. Kadencja dotychczasowego zarządu zakończyła się, zatem zjazd był zobowiązany wybrać nowe władze. W wyniku procedury wyborczej nowym prezesem Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa na pięcioletnią kadencję wybrano ks. Henryka Reske z Orzesza. W skład nowego zarządu weszli (alfabetycznie): Piotr Fusik z Drogomyśla – skarbnik, ks. Wojciech Pracki z Opola – wiceprezes i ks. Oskar Wild z Wisły Głębiec – sekretarz.
Tradycyjnie, 161. Zjazd Bratniej Pomocy odbył się w świąteczny czwartek roku 2024 – 30 maja, w parafii w Lędzinach Hołdunowie.

Celem organizacji zbiórki ofiar pieniężnych na Bratnią Pomoc, wpłacanych przez wiernych całego Kościoła ewangelickiego, jest finansowe wsparcie mniej zasobnych parafii w diasporze w remontach swoich kościołów i centrów parafialnych.
Geneza tego święta sięga XVII wieku. Wówczas to szwedzki król, Gustaw Adolf pośpieszył ewangelikom z pomocą w wojnie z obozem katolickim, wywalczając im wolność religijną, choć sam zginął w bitwie pod Lutzen koło Lipska w dniu 16 września 1632r.
W dwusetną rocznicę tej bitwy postanowiono na miejscu walki ufundować królowi pomnik. Nazbierano tyle pieniędzy, że jeszcze pewna część pozostała po zapłaceniu wszystkich rachunków związanych z postawieniem pomnika. Wtedy to lipski duchowny, ks. prof. Grossman podjął testament króla Gustawa Adolfa, aby wspomóc tymi pieniędzmi ewangelicką diasporę.
W ten sposób powstała Fundacja pod nazwą Związek Gustawa Adolfa, który obecnie w Lipsku funkcjonuje pod nazwą Dzieła Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk), a w Polsce – Bratnia Pomoc imienia Gustawa Adolfa.