23 września 2012
W dniach 22 i 23 września, ewangelicy w Bydgoszczy obchodzili pamiątkę 115-lecia poświęcenia kościoła Zbawiciela i 90. rocznicę założenia parafii. Na nabożeństwie dziękczynnym kazanie wygłosił zwierzchnik Kościoła.
Centralne obchody rocznicowe rozpoczęło złożenie kwiatów i modlitwa na cmentarzu ewangelickim gdzie wspominano przewodników wiary bydgoskiej społeczności.
Uroczyste nabożeństwo w ewangelickim kościele Zbawiciela zgromadziło wiernych i duchownych wraz z biskupem pomorsko-wielkopolskim prof. Marcinem Hintzem oraz zwierzchnikiem Kościoła biskupem Jerzym Samcem. W dziękczynnym nabożeństwie brali udział przedstawiciele władz województwa z wojewodą Ewą Mes na czele oraz władze samorządowe i oficerowie Wojska Polskiego.
W wieczór poprzedzający uroczystości odbył się koncert zespołu muzyki dawnej Collegium Vocale Bydgoszcz.
Bydgoszcz jest znaczącym ośrodkiem gospodarczym, przemysłowym, akademickim, wojskowym, administracyjnym i kulturalnym Polski. Dziś Bydgoszcz liczy około 400.000 mieszkańców i jest trzecim co do wielkości miastem w północnej Polsce. Na terenie miasta istnieje osiem kościołów ewangelickich użytkowanych obecnie przez Kościół rzymskokatolicki.
Historia ewangelików w Bydgoszczy rozpoczyna się w czasach Reformacji. Czas prześladowań sprawił, że początki parafii ewangelickich datuje się na rok 1773. Przed I wojną światową liczba wiernych osiągnęła czterdzieści tysięcy. Mogli oni gromadzić się w jedenastu kościołach na terenie miasta i okolic. Na terenie miasta działały także ewangelickie szkoły, przedszkola i organizacje charytatywne. W 1922 roku powołano pierwszą polską parafię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Od roku 1932 w parafii służył ks. Waldemar Preiss (senior). Został aresztowany we wrześniu 1939 roku i całą wojnę spędził w hitlerowskich obozach koncentracyjnych w Stutthofie, Oranienburg – Sachsenhausen i Dachau. Po powrocie ks. Waldemara Preissa do Bydgoszczy udało się odzyskać jeden z kościołów, który poświęcono jako kościół Zbawiciela.
Neogotycki ceglany kościół Zbawiciela został zaprojektowany przez znanego berlińskiego architekta Heinricha Seelinga. Wzniesiono go w roku 1897 na planie krzyża, z szeroką, dwuprzęsłową nawą wraz z obiegającą ją emporą i prezbiterium. Niemal w komplecie zachowało się pierwotne jednolite stylowe wyposażenie wnętrza – ołtarz w formie ceglanej arkady z metalowym krzyżem, mosiężna chrzcielnica, drewniana ambona, organy i długie ławy. Ciekawym zabytkiem rzemiosła jest monumentalny żyrandol, symbolizujący Niebieskie Jeruzalem.
Parafia bydgoska jest miejscem życia religijnego jak również spotkań młodzieżowych, kontaktów ekumenicznych, koncertów i uroczystości o zasięgu diecezjalnym. Obecnie – od 15 lat – proboszczem parafii jest ks. Marek Loskot, jednocześnie kapelan Marynarki Wojennej, od 1995 roku związany z duszpasterstwem wojskowym.
W najbliższych planach bydgoskich ewangelików jest budowa nowego Centrum Parafialnego, które będzie położone na terenach zielonych, w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła. Dotychczasowy Dom Parafialny mieści się w odległości ok. 3 kilometrów od świątyni.