3 czerwca 2012
W niedzielę, 3 czerwca 1956 roku, w Wiśle Malince na Śląsku cieszyńskim, poświęcono Dom Modlitwy. Dokładnie po 56-ciu latach wierni wzięli udział w uroczystym nabożeństwie z okazji pamiątki poświęcenia obecnego kościoła parafialnego.
W niedzielny poranek, 3 czerwca 2012 roku, w ewangelickim kościele w Wiśle Malince, odbyło się dziękczynne nabożeństwo w którym licznie wzięli udział wierni z Wisły i okolic. W czasie nabożeństwa kazanie wygłosił zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, a pieśnią służył miejscowy chór oraz zespół młodzieżowy.
Parafia w Malince jest jedną z pięciu ewangelickich parafii w Wiśle. Erygowana została w roku 1995. Wisła to miasto gdzie wiekszość mieszkańców jest wyznania ewangelickiego od kilkuset lat.
Po nabożeństwie wszyscy wzięli udział w pikniku parafialnym, gdzie można było również zakupić jedyne w swoim rodzaju wiślańskie kołocze.
Tradycyjnie na Śląsku Cieszyńskim wszystkie parafie uroczyście obchodzą każdą rocznicę poświęcenia swoich kościołów. Dziękczynne nabożeństwo jest największym świętem lokalnego Kościoła. Kazania na tych nabożeństwach zawsze wygłaszają zaproszeni duchowni z poza miejscowej parafii. Pamiątka poświęcenia kościoła jest często także świętem rodzinnym, ze względu na zwyczaj zapraszania krewnych i znajomych z innych miejscowości.
Charakterystycznym elementem, nie rozerwalnie związanym z uroczystościami pamiątki poświęcenia kościoła, jest wspólne przygotowywanie i pieczenie kołoczy. W wielu parafiach wierni ofiarowują produkty z własnych gospodarstw: jaja, mleko, masło i biały ser. Następnie są przygotowywane kołocze z serem, makiem, jabłkami, a czasem także ze śliwkami, truskawkami i borówkami czyli jagodami. Kołocze są wypiekane w miejscowych piekarniach i sprzedawane po nabożeństwach. Zebrane w ten sposób fundusze wspierają pracę parafialną.
Słowo o ewangelikach w Wiśle Malince
„To jest bowiem przednie zadanie Domu Modlitwy w Malince, jak każdego Domu Bożego, aby w nim Bóg przez Słowo swoje rozmawiał z ludem swoim, a lud, aby rozmawiał z Nim przez modlitwy i dziękczynienie. Życie religijne, które się tu krzewić będzie oparte ma być na niewzruszonym fundamencie Słowa Bożego, czysto i niesfałszowanie opowiadanego” – tak mówił ks. prob. Andrzej Wantuła w dniu poświęcenia Domu Modlitwy 3 czerwca 1956 roku.
Komunistyczne czasy z pewnością nie sprzyjały inwestycjom kościelnym, nie zniechęciło to jednak wierzących ludzi z Wisły do podjęcia się trudu związanego z budową kaplicy w Malince. Dzięki zabiegom ówczesnego proboszcza wiślańskiej parafii ks. Andrzeja Wantuły oraz zaangażowaniu i modlitwom wiernych, zapadła decyzja o przystąpieniu do budowy.
Ponieważ znalazło się kilka chętnych rodzin, które bezpłatnie chciały ofiarować teren pod budowę kaplicy. Wybrano parcelę Andrzeja Sikory na Bochni (obecnie ul. Cieńkowska). Budowę rozpoczęto wiosną 1954 roku.
Dom Modlitwy zbudowany został wyłącznie z ofiar, jakie na ten cel złożyli dobrowolnie wiślańscy zborownicy. Było to kolejne świadectwo zaangażowania, ofiarności i przywiązania do kościoła malinczańskiej społeczności.
W roku 1985 rozpoczęto budowę domu parafialnego, którą ukończono jesienią 1989 r. Od tego czasu kilkakrotnie przebudowywano i remontowano wnętrze kaplicy. Powiększono salę nabożeństw o dwie salki katechetyczne, wyremontowano sale parafialne, kancelarię, salę pod domem zborowym. Na zakupionym terenie wokół domu parafialnego powstał parking. Dzięki sponsorom zakupiono nowe organy, oraz sprzęt nagłaśniający.
Dnia 1 stycznia 1995 roku decyzją Konsystorza Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP została erygowana nowa parafia w Wiśle Malince. Administratorem mianowano dotychczasowego duszpasterza ks. Leszka Czyża, który w następnym roku, w pierwsze Święto Zesłania Ducha Świętego, został wybrany przez parafian na proboszcza.
Od czasu usamodzielnienia Parafia posiada również 14-osobową Radę Parafialną.
Nie tylko budynek Kościoła w Malince, zwanego niegdyś Domem Modlitwy, rozrasta się. Zbór malinczański z powagą podchodzi do nakazów Jezusa: wielu parafian angażuje się w szereg służb na rzecz Kościoła i społeczeństwa.
Aktywnie rozwijała się praca z dziećmi na Szkółkach Niedzielnych. Obecnie zajęcia szkółki niedzielnej odbywają się w czterech grupach wiekowych, a zaangażowane w ich prowadzenie jest ponad 20 osób, zarówno starszych, jak i spośród młodzieży.
Chór kościelny istnieje nieprzerwanie od początku istnienia kaplicy w Malince. Na nabożeństwach oprócz organisty pieśniami usługują również młodzi ludzie z kilku działających w parafii zespołów muzycznych. Istnieje również chórek dziecięcy.
W spotkaniach młodzieżowych w Malince uczestniczy spora grupa młodzieży. W ramach duszpasterstwa młodzieżowego działają zespoły muzyczne i biblijne grupki wzrostu. Organizowane są również letnie obozy językowe i wypoczynkowe na Mazurach oraz spotkania między parafialne.
W parafii organizowane są również: Spotkania dla małżeństw, Spotkania dla kobiet, Spotkania dla mężczyzn, Spotkania modlitewne. Parafia prowadzi również Punkt Diakonijny. Regularnie organizowane są nabożeństwa z Komunią Świętą dla osób starszych i chorych. Koło kobiet prowadzi służbę odwiedzinową, a raz w roku – z okazji pamiątki złożenia – pieczenie kołoczy.
Od roku 2006 nabożeństwa transmitowane są również w Internecie, których słuchają wierni zarówno w Polsce jak i na całym świecie.
Więcej: www.malinka.org.pl