21 maja 2023
Zborownicy parafii w Wieluniu wraz z licznie zgromadzonym gośćmi ostatni raz przed remontem uczestniczyli w nabożeństwie w wieluńskim kościele.

W Wieluniu odbyły się obchody jubileuszu 200-lecia parafii ewangelickiej. W ramach tej rocznicy, w Wieluńskim Domu Kultury odbyła się sesja popularnonaukowa w której wykłady poświęcone Reformacji i historii parafii wygłosili prof. Jerzy Sojka oraz bp Jan Cieślar. Następnego dnia odbył się koncert Beaty Bednarz.

W niedzielę, nabożeństwo dziękczynne zgromadziło zborowników i wielu gości. Słowem Bożym służył bp Jerzy Samiec, a szczególną muzyką zespół Zelowskie Dzwonki. Było to pożegnalne nabożeństwo przed remontem i zmianą właściciela obiektu, którym zostało Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
W kościele zostanie zachowany jego charakter sakralny, a parafia będzie mogła organizować tam okolicznościowe nabożeństwa.

Uroczystości miały miejsce w dniach 19-21 maja 2023 roku. Duszpasterzem parafii jest dk. Paweł Gumpert.
Historia
Osadnictwo ewangelickie w Wieluniu pojawiło się w końcu XVI wieku, dzięki położeniu miasta w pobliżu granicy ze Śląskiem.
W roku 1818 ewangeliccy z Wielunia wystąpili o przekazanie opuszczonego kościoła pobernardyńskiego co nastąpiło w 1821 roku. Kościół ten jest częścią zespołu poklasztornego sióstr bernardynek z lat 1612-15. W 1923 liczba parafian wynosiła 3000 wiernych, a posiadaniu parafii były kościoły w Wieluniu i Krzeczowie i cztery domy modlitwy (kantoraty). Zarządzano również 11 cmentarzami.
W czasie, w 1939 roku, kościół został spalony. Odbudowano go w latach 1945-50. Od 1969 roku w części klasztornej swoją siedzibę ma Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Od 2022 roku właścicielem kościoła jest Muzeum Ziemi Wieluńskiej, które planuje go wyremontować i użytkować w działalności wystawienniczej i edukacyjnej, zachowując jego charakter sakralny.