20 listopada 2012
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie była organizatorem konferencji naukowej poświęconej wybitnemu ewangelikowi – Samuelowi Bogumiłowi Linde – w 165. rocznicę śmierci.
W 2012 roku minęła 165. rocznica śmierci Samuela Bogumiła Lindego, leksykografa, pedagoga, tłumacza, bibliografa. Autora „Słownika języka polskiego” i pierwszego Dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
Konferencja naukowa „Bibliotheca Lindiana. Samuel Bogumił Linde (1771-1847), pierwszy dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. W 165. rocznicę śmierci” została zorganizowana w siedzibie BUW w dniach 19-20 listopada 2012 roku pod honorowym patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcina Pałysa oraz zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzego Samca.
Celem konferencji było zaprezentowanie stanu wiedzy o wielowątkowej działalności Samuela Bogumiła Lindego, ukazanej na tle wielokulturowej społeczności Warszawy, u progu jej przemian społecznych, historycznych i politycznych.
Referaty wygłosili wybitni przedstawiciele środowisk akademickich Warszawy, Wrocławia, Torunia oraz Krakowa.
Samuel Bogumił Linde – polski leksykograf, bibliotekarz, bibliograf. Urodził się 11 kwietnia 1771 roku w Toruniu. Studiował teologię ewangelicką i filologię w Lipsku. W latach 1795-1803, bibliotekarz Józefa Ossolińskiego w jego wiedeńskiej bibliotece. W 1800 roku powołany na członka Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk, a w latach 1803-1831 dyrektor Liceum Warszawskiego. Autor „Słownika języka polskiego” który stał się wydarzeniem naukowym w skali międzynarodowej. W latach 1810-1823 prezes Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych. Założyciel i pierwszy dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Prezes Kolegium Kościelnego warszawskiej parafii ewangelickiej i Konsystorza Generalnego dla wyznań ewangelickich. Zmarł w 1847, został pochowany na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.
szczegóły: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Uniwersytet Warszawski zaprasza również na spotkanie poświęcone trzeciemu tomowi serii wydawniczej „Reformacja w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej” wydawanej przez Wydział „Artes Liberales”: Wiesław Mincer: Jan Kalwin w Polsce. Bibliografia. Spotkanie odbędzie się 6 grudnia, a dyskusję poprowadzi prof. Janusz Tazbir.
szczegóły: Uniwersytet Warszawski