17 maja 2023
W Dzięgielowie odbyła się konferencja i uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej ks. Emilowi Gajdaczowi.
W konferencji poświęconej upamiętnieniu ks. Emila Gajdacza wzięli udział duchowni diecezji cieszyńskiej z bp. Adrianem Korczago oraz duchowni Śląskiego Kościoła Ewangelickiego A.W. z bp. Tomášem Tyrlíkiem, a także parafianie i przyjaciele ks. Emila.
W uroczystościach wzięła udział żona ks. Emila – dk. Helena Gajdacz.
Tablicę pamiątkową umieszczoną w holu Ewangelickiego Domu Opieki Emaus II odsłonił, wraz z dk. Heleną Gajdacz, bp Jerzy Samiec.
Uroczystość odbyła się w ramach jubileuszu 100-lecia Diakonatu Eben – Ezer w dniu 17 maja 2023.
Ks. Emil Gajdacz urodził się 28 września 1940 r. w Goleszowie, jako najmłodsze dziecko Jana i Herminy z domu Lipowczan. Jako kilkulatek przeżył grozę wojny, a także powojenną biedę. Ukończył Technikum Mechaniczno-Kuźnicze w Ustroniu.
Następnie podjął studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Po ich ukończeniu podjął pracę katechety w parafii, a w 1970 r. został ordynowany w rodzinnym Goleszowie na duchownego i mianowany wikariuszem parafii cieszyńskiej.
W roku 1971 ożenił się z Heleną z domu Bujok.
Jako członek konsystorskiej Komisji Wychowania Chrześcijańskiego przez wiele lat organizował w Dzięgielowie kursy katechetyczne dla wolontariuszy. Skupiał się na pracy z dziećmi, chorymi i niepełnosprawnymi. Ilustrator książek dla najmłodszych i materiałów rekolekcyjnych.
Przez cztery kadencje, w latach 1987- 2007, delegat do Synodu Kościoła. Pracował w komisjach do spraw ewangelizacji i misji oraz w komisji do spraw diakonii.
W 1983 r. został wybrany proboszczem pomocniczym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie, a w 1984 r. mianowany duszpasterzem Diakonatu Żeńskiego „Eben-Ezer” w Dzięgielowie i dyrektorem działającego tam Domu Opieki „Emaus”.
W 2005 r. został mianowany proboszczem-administratorem nowo powstałej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Dzięgielowie. Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Miłośników Dzięgielowa.
Na emeryturę przeszedł w 2006 r.
Za propagowanie dzieła diakonii na Ziemi Cieszyńskiej otrzymał w 2008 r. statuetkę „Miłosiernego Samarytanina” – nagrodę Diakonii Polskiej. W 2016 roku otrzymał laur Serbrnej Cieszynianki za zaangażowanie w prace społeczne, rozwój i promocję regionu Śląska Cieszyńskiego przyznawaną przez Samorządy Ziemi Cieszyńskiej.
Pasjonat fotografii. Był cenionym autor wystaw i publikacji.
Zmarł 13 października 2020 roku, w czasie pandemii Covid-19.