23 października 2024
W Centrum Luterańskim w Warszawie dziewięć osób przystąpiło do egzaminów kościelnych.
W dniu 23 października br. w Centrum Luterańskim w Warszawie odbyły się dwa egzaminy kościelne, po raz pierwszy w formule hybrydowej. Kościelnej Komisji Egzaminacyjnej przewodniczył bp Jerzy Samiec, a jeden z egzaminatorów był obecny online.
Do pierwszego egzaminu kościelnego przystąpili (alfabetycznie): Elżbieta Byrtek – obecnie pracująca w diecezji warszawskiej, Konrad Indeka – praktykant parafii w Katowicach oraz Damian Rusin – praktykant parafii w Golasowicach i w Goleszowie.
Komisja oceniła pozytywnie kandydatów. Po zatwierdzeniu wyników egzaminu i weryfikacji pastoralnej kandydaci mogą być ordynowani na duchownych w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce.
Pierwszy egzamin kościelny zwany pro venia concionandi jest etapem dopuszczenia do ordynacji minister Verbi Divini (sługi Słowa Bożego), w której ewangelicki duchowny otrzymuje urząd posługiwania Słowa i Sakramentów.
Tego samego dnia pozytywny wynik drugiego egzaminu kościelnego (pro ministerio) uzyskali księża wikariusze: Grzegorz Fryda z Sopotu, Katarzyna Kowalska z Wołczyna, Sebastian Madejski z parafii św. Trójcy w Warszawie, Wiktoria Matloch z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, Mateusz Mendroch z Cieszyna i Bartłomiej Polok z Mrągowa.
Do egzaminu pro ministerio zgłaszają się duchowni Kościoła po trzech latach od ordynacji. Duchowny, który uzyskał pozytywny wynik egzaminu zyskuje prawa do pełnienia samodzielnej funkcji proboszcza-administratora parafii. Proboszcz-administrator jest kierowany do parafii decyzją władz zwierzchnich Kościoła.
Po pięciu latach od dnia ordynacji duchowny zyskuje prawa do ubiegania się o stanowisko proboszcza i kandydowania w wyborach organizowanych przez parafie Kościoła.
W skład Kościelnej Komisji Egzaminacyjnej wchodzą: przewodniczy – bp Jerzy Samiec oraz bp Jan Cieślar, bp Adrian Korczago i bp Marian Niemiec.