29 maja 2010
bpa Dietera Knalla (Austria) – za pojednanie między narodami i współpracę między Kościołami oraz za działalność w ramach Dzieła Gustawa Adolfa (Gustaw Adolf Werk) na rzecz ewangelickiej diaspory w Polsce, w której bliźni był zawsze na pierwszym miejscu,
Annę Stanieczek (Goleszów) – za wieloletnie propagowanie ewangelickiej muzyki kościelnej oraz otwarcie nowych dróg w działalności chórów parafialnych i za wychowanie wielu pokoleń muzyków ściśle związanych z naszym Kościołem,
Jana Hermę (Cieszyn) – za rzeźbiarskie utrwalenie ewangelickiej historii, szczególnie na Śląsku Cieszyńskim, i oryginalne osiągnięcia w tworzeniu współczesnej rzeźby sakralnej.
Nagroda im. ks. Leopolda Otto przyznawana jest corocznie przez „Zwiastun Ewangelicki” jako hołd złożony założycielowi tego czasopisma. Jest przypomnieniem wielkiej postaci polskiego luteranizmu, która nową drogą poprowadziła Kościół ewangelicki w Polsce. Od roku 2003 otrzymują ją osoby, aktywnie udzielające się w dziedzinach, w których zasłużył się ks. Leopold Otto lub do działania w których mocno motywował ówczesnych ewangelików. Wyróżnienie to jest nagrodą honorową i stanowi ją statuetka z płaskorzeźbą patrona nagrody.
Ks. Leopold Marcin Otto (1819-1882) – duchowny ewangelicki, działacz narodowy i społeczny, wydawca. Studiował w Dorpacie (obecne Tartu w Estonii) i Berlinie, a doktorat uzyskał na Uniwersytecie Lipskim. Wikariusz w Kaliszu, proboszcz w Piotrkowie Trybunalskim, Warszawie i Cieszynie. Założyciel, redaktor, autor artykułów i wydawca „Zwiastuna Ewangelickiego”, którego pierwszy numer ukazał się 15 stycznia 1863 r. Wszędzie, gdzie służył jako duchowny, rozwijał i wspierał poczucie polskiej tożsamości narodowej. Był postacią niezwykłą: łączył w sobie cechy przywódcy duchowego z temperamentem działacza społecznego i kulturalnego.