2 kwietnia 2016
Synod Kościoła wybrał nowych radców Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce na pięcioletnią kadencję.
Radcami duchownymi zostali:
ks. Janusz Staszczak z parafii w Koszalinie – uzyskał 37 głosów
ks. Piotr Wowry z parafii w Ustroniu – uzyskał 35 głosów
ks. Edwin Pech z parafii w Karpaczu – uzyskał 33 głosy
zastępcą został:
ks. Piotr Gaś z parafii w Warszawie – uzyskał 30 głosów
Radcami świeckimi została:
Bożena Polak z parafii w Katowicach – uzyskała 49 głosów
Jan Machalica z parafii w Bielsku – uzyskał 45 głosów
Korneliusz Glajcar z parafii w Dzięgielowie – uzyskał 40 głosów
zastępcą został:
Ryszard Jerosz z parafii w Szczytnie – uzyskał 37 głosów
W najbliższą niedzielę podczas nabożeństwa w Kościele św. Trójcy w Warszawie odbędzie się ślubowanie nowych radców Konsystorza.
Konsystorz jest naczelną władzą administracyjną Kościoła i organem wykonawczym Synodu Kościoła. Jest również władzą służbową wszystkich duchownych oraz świeckich członków Rad Parafialnych i Diecezjalnych.
Skład Konsystorza jest ośmioosobowy. Należą do niego: Biskup Kościoła jako Prezes Konsystorza, świecki Wiceprezes i po trzech Radców duchownych i świeckich. Członków Konsystorza wybiera Synod Kościoła.
Zadaniem Konsystorza jest m.in. nadzór nad Diecezjami i Parafiami, uchwalanie wakansów parafialnych (z łac. vacans, nieobsadzone stanowisko proboszcza), zatwierdzanie wyborów personalnych w Parafiach i Diecezjach, zarządzanie majątkiem Kościoła, opiniowanie przedkładanych Radzie Synodalnej projektów szczegółowych przepisów kościelnych, przyjmowanie kandydatów do urzędu duchownego.
Prezes, Wiceprezes i Sekretarz stanowią prezydium Konsystorza. W okresach między posiedzeniami Konsystorza prezydium załatwia pilne sprawy należące do kompetencji Konsystorza. Uchwały prezydium przedstawiane są Konsystorzowi na najbliższym plenarnym posiedzeniu do zatwierdzenia.
Konsystorz obraduje raz w miesiącu. Siedzibą Konsystorza jest miasto stołeczne Warszawa.