18 kwietnia 2013
Trwa zbiórka ofiar pieniężnych na Bratnią Pomoc im. Gustawa Adolfa. Wpłacanie przez wiernych całego Kościoła ewangelickiego na świecie środków finansowych na bratnią pomoc odbywa się już od 150 lat i jest jedną z ewangelickich tradycji.
Zbiórka ofiar na Bratnią Pomoc im. Gustawa Adolfa trwa od Świąt Wielkanocy do Świąt Zesłania Ducha Świętego.
W roku 2012 wierni zebrali ponad 245 tysięcy zł. Zebrane fundusze wspomogły Ewangelicki Dom Opieki Emaus w Dzięgielowie, budowę nowego centrum parafialnego w Drogomyślu, prace remontowe w parafiach: Pasym, Sorkwity, Wieszczęta, Wisła-Głębce, Piotrków Trybunalski, Radom, Czerwionka, Laryszów, Lasowice, Lubienia, Mysłowice, Pokój, Wołczyn, Zabrze i św. Krzysztofa we Wrocławiu.
Ofiara konfirmantów została przeznaczona na remont ośrodka wypoczynkowego parafii w Jeleniej Górze Cieplicach.
Geneza tego święta sięga XVII wieku. Wówczas to szwedzki król, Gustaw Adolf pośpieszył ewangelikom z pomocą w wojnie z obozem katolickim, wywalczając im wolność religijną, choć sam zginął w bitwie pod Lutzen koło Lipska w dniu 16 września 1632r.
W dwusetną rocznicę tej bitwy postanowiono na miejscu walki ufundować królowi pomnik. Nazbierano tyle pieniędzy, że jeszcze pewna część pozostała po zapłaceniu wszystkich rachunków związanych z postawieniem pomnika. Wtedy to lipski duchowny, ks. prof. Grossman podjął testament króla Gustawa Adolfa, aby wspomóc tymi pieniędzmi ewangelicką diasporę.
W ten sposób powstała Fundacja pod nazwą Związek Gustawa Adolfa, który obecnie w Lipsku funkcjonuje pod nazwą Dzieła Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk), a w Polsce – Bratnia Pomoc imienia Gustawa Adolfa.
Prezesem Bratniej Pomocy im. Gustaw Adolfa w Polsce jest ks. Tadeusz Makula z parafii w Żorach.
Więcej: www.bpga.luteranie.pl