Darowizny Darowizny Szukaj Szukaj Menu
Języki

Wiceprzewodniczący

Jerzy Sojka

Jerzy Sojka urodził się 21 września 1984 w Cieszynie. Należy do parafii w Cieszynie.

W 2008 roku ukończył studia w zakresie teologii ewangelickiej w Wydziale Teologicznym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i uzyskał tytuł zawodowy magistra. Studiował także na Wydziale Teologii Ewangelickiej Reńskiego Uniwersytetu Fryderyka-Wilhelma w Bonn. W 2012 roku, po odbyciu studiów doktoranckich, uzyskał w Wydziale Teologicznym ChAT stopień naukowy doktora nauk teologicznych na podstawie dysertacji: „Wieczerza Pańska jako nota ecclesiae w publikacjach Światowej Federacji Luterańskiej”. W 2018 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk teologicznych w oparciu o monografię: „Widzialne Słowo. Sakramenty w luterańskiej »Księdze zgody«”. W 2019 został profesorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Od 2008 roku pracuje w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Najpierw jako wykładowca, a następnie jako adiunkt (od 2012 r.) i profesor (od 2019 r.) w Katedrze Teologii Systematycznej Wydziału Teologicznego ChAT. W 2020 został profesorem w Katedrze Teologii Historycznej Wydziału Teologicznego ChAT i objął funkcję jej kierownika.

Wykłada także w Instytucie Pastoralnym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz w Szkole Biblijnej działającej przy Centrum Misji i Ewangelizacji.

W swojej pracy naukowej zajmuje się historią i teologią Reformacji oraz aktualizacją dziedzictwa Reformacji we współczesnym luteranizmie. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz sześciu książek (dwie jako współautor). Opublikował również kilkadziesiąt tekstów o charakterze popularnonaukowym, a także był redaktorem lub współredaktorem naukowym kilkunastu pozycji książkowych i zbiorów tekstów z zakresu teologii ewangelickiej.

Od 2017 jest członkiem Rady Światowej Federacji Luterańskiej. Reprezentuje w niej Kościoły luterańskie regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W latach 2011-2021 był delegatem Kościoła do Komisji Dialogu Polskiej Rady Ekumenicznej.

Członek Synodu Diecezji Cieszyńskiej VI i VII kadencji oraz Synodu Kościoła XIV kadencji z ramienia Komitetu Krajowego Światowej Federacji Luterańskiej. W 2023 r. wybrany delegatem Diecezji Cieszyńskiej do Synodu Kościoła XV kadencji, który wybrał go radcą Rady Synodalnej, gdzie pełni funkcję wiceprzewodniczącego.

Żonaty.

Pole obowiązkowe
Hasło nie jest przepisane poprawnie
Hasło musi składać się z min. 8 znaków
Hasło musi zawierań min. dużą literę i cyfrę
Brak adresu e-mail w naszej bazie
Nieprawidłowy format adresu e-mail
Podaj prawidłowy adres email
Adres email istnieje w naszej bazie danych
Top